
Ép testben épp, hogy élek?! - Lelki egészségünk
2011. június 13., hétfő

Bejegyezte:
Paránytrilla
dátum:
1:17
0
megjegyzés
FŐZŐKÖR! Kásák reggelire
2011. május 30., hétfő

Az előző előadásokon gyakran esett szó a teljesértékű gabonák jótékony hatásairól, illetve arról, hogy milyen fontos a tápláló reggeli.
Holnap háromféle reggelit készítünk, és meg is esszük, amit főztünk.
A menü:
1. Zabkása
2. Gyümölcsös hajdina növényi tejszínnel
3. Köles süti
És, hogy teljesértékű és laktató legyen, banános mogyorótejet készítünk hozzá.
Az elkészülő ételek hozzávalói könnyen beszerezhetők és szívesen adunk tanácsot, hogy mit hol érdemes keresni. Az ételek receptjeit kiosztjuk a főzőkörön megjelenteknek, és közzétesszük a blogon is.
A belépés ingyenes, de fejenként 200 Ft önkéntes adományt elfogadunk, az ételek anyagköltségére.
Szeretettel várunk mindenkit holnap, azaz kedden este hatkor a régi iskolában!
Vitaminokban gazdag: a B vitaminok családjának szinte minden tagjából, emellett az antioxidáns hatású C-, E- vitaminból valamint a flavonol típusú, P-vitaminnak is nevezett rutinból is nagy mennyiség van benne. Ez utóbbi egészségvédő hatású, különösen a szív és az érrendszer védelmében tölthet be nagy szerepet, mivel a C-vitaminnal együtt erősíti a kötőszöveteket, segíti a sejtfalak regenerálódását, csökkenti a magas vérnyomást és az érfalak erősítésével gátolja a hajszálerek sérüléseit, vérzéseit.
A kutatók úgy tapasztalták, hogy a rutin sokszorosára növeli a C- és az E-vitamin antioxidáns hatását, így az öregedés, a daganatok és a gyulladások kialakulása ellen is hat. Zsírtartalmának döntő része telítetlen zsírsav. Rosttartalma hasznos a székrekedésre hajlamosak, a cukorbetegek és az energiaszegény diétára szorulók számára, sőt, hozzájárul a bélrendszeri daganatok megelőzéséhez is. Fontos, hogy használhatják a lisztérzékenyek is, mivel nem tartalmaz glutént.
- Vas, kálium, kalcium, foszfor és magnézium is található benne
- Nagy a fehérje és zsírtartalma
- Regenerálja az idegeket, élénkíti, táplálja az egész idegrendszert
- Ajánlott bőr és emésztési panaszoknál
- Ajánlott továbbá kimerültség és fokozott stressz esetén
- Gyulladásgátló anyagokat tartalmaz, nyugtatja a gyomrot, beleket
- Természetes lúgosító hatásával a szervezet savasodását képes megkötni, megszüntetni
A zabpelyhes levesek, főzelékek, sütemények, müzlik lényege, hogy áztatott zabpelyhet keverünk az ételekbe, ettől rostdúsabb, táplálóbb élelmet kapunk.
Gyulladáscsökkentő, szabályozza a vércukorszintet és a zsíranyagcserét. Karbantartja az erek falát, az emésztőrendszert. Megelőzi a fogszuvasodást és segít a fogak zománcának megvédésében.
Sok szilíciumot tartalmaz, ami a szervezet védekező képességét fokozza. Tartalmaz még nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort és vasat, ill. B karotint, B1 és B2 vitamint.
A köles az egyetlen gabonaféle, amely teljes értékű fehérjék mellett 7 aminosavat tartalmaz és lúgos kémhatású, ezért különösen alkalmas betegeknek és növésben levő fiataloknak, gyermekeknek.
Kovasav tartalmának köszönhetően a bőrt rugalmassá, a hajat fényessé, a fogakat, körmöket erőssé teszi, könnyen emészthető.
Magas a fűtőértéke, sok szerves sót és rostanyagot tartalmaz.
Vese és hólyaggyulladásra is jól alkalmazható, a lép gyógyszereként ismerik.
Magas vérnyomás - terápia
2011. május 10., kedd
Kedves Olvasók,
a mai előadás nagyon érdekfeszítő volt! Rengeteg egyszerű, könnyen hasznosítható gyakorlatias tanácsot kaptunk arra nézve, hogy hogyan előzhetjük meg és kezelhetjük a magas vérnyomást otthon, természetes módszerekkel.
Attila beszélt egy három hetes kúráról, amit ha valaki becsületesen betart, akkor rengeteget fog javulni a vérnyomása, sőt, nagy valószínűséggel elhagyhatja a gyógyszereket. Annyira hihetetlen ezeknek a módszereknek a hatása, hogy úgy gondoltam, érdemes összefoglalva leírnom.
1. Teljes sómentesség. Tehát gyorsételek és konzervek kizárva, az ételekbe semennyi só ne kerüljön.
2. Tilos: mindenfajta hús, tojás, tejtermékek, dohány, alkohol, kávé
3. Sok rost: 50%-ban nyers zöldségek és gyümölcsök, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér és tésztafélék.
4. Napi 2 evőkanál őrölt lenmag vagy 1 evőkanál lenmagolaj az ételbe keverve.
5. Napi 1 csésze dió.
6. Naponta kb egy fej párolt fokhagyma. Gőz fölött szűrőben hájával együtt megpároljuk, majd a héjából kinyomva megesszük. Nem csíp és nem büdös.
7. Heti 6x fél óra gyaloglás.
A program három hétig tartó lelkiismeretes betartásával egészen hihetetlen javulást lehet elérni a magas vérnyomás gyógyításában. Szeretettel ajánlom mindenkinek!
Címkék:
dió,
fokhagyma,
gyaloglás,
lenmag,
teljes őrlésű,
vérnyomás
Bejegyezte:
Paránytrilla
dátum:
12:02
0
megjegyzés
Beharangozó
2011. május 9., hétfő
Szív- és érrendszeri betegségek
Hogyan előzzük meg?
Ha már van, hogyan éljünk, hogy a lehető legjobb életminőséget érhessük el és akár gyógyszermentesek lehessünk?
Ezekre a kérdésekre kapunk választ a holnapi előadáson!
Bejegyezte:
Paránytrilla
dátum:
1:31
0
megjegyzés
Teljes őrlésű gabonák
2011. május 6., péntek
A legutóbbi előadáson felmerült a gabonából készült kásák és kenyerek egészségünkre gyakorolt áldásos hatása. A témán felbuzdulva készítettem egy kis összeállítást. A címekre kattintva érdekes cikkek érhetők el a gabonafélékkel kapcsolatban.
Általános gabonaismeret
A teljes kiőrlésű gabonafélék csökkenthetik a szívroham kockázatát
"Egy hosszútávú vizsgálat eredményei szerint ritkábban kapnak szívrohamot azok a férfiak, akik rendszeresen fogyasztanak teljes kiőrlésű gabonafélékből készített ételeket. A kutatók szerint a magas rosttartalmú gabonafélék segíthetnek a magasvérnyomás csökkentésében és a cukorbetegség megelőzésében is."
A gabona hatása a cukorbetegekre
"A munkacsoport előző vizsgálata arra utalt, hogy a gabonafélék héjának alkotórészeiben vannak azok a molekulák, amelyek gátolják az érelmeszesedés lényegét jelentő lassú gyulladásos folyamatot. A most közölt eredmények is megerősítették ezt a fontos, további tanulmányokat igénylő fölismerést."
Teljes őrlésű gabona és egészség
"Európában és az Egyesült Államokban számos epidemiológiai vizsgálat eredménye bizonyítja, hogy a teljes őrlésű gabona fogyasztása kedvezően hat a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az elhízás és bizonyos daganatos betegségek esetén."
A teljes kiőrlésű gabonák és a vérnyomás
"Ha valakinek magas a vérnyomása, és ezért folyamatos gyógyszerszedésre szorul, teljes őrlésű gabonából sült kenyér vagy pattogatott kukorica rendszeres evésével hasonló hatást érhet el - írják skót kutatók az American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban."
Címkék:
cukorbetegség,
egészség,
gabona,
szívroham,
vérnyomás
Bejegyezte:
Paránytrilla
dátum:
12:45
0
megjegyzés
Előzetes a holnapi témából
2011. május 2., hétfő
Előadónk ismét Kulcsár Attila lesz.
Bejegyezte:
Paránytrilla
dátum:
9:30
0
megjegyzés
A múlt heti előadás receptjei
Múlt héten Takács Kristóf beszélt arról, hogy milyen nagy szerepe van az étrendnek a rák megelőzésében és az immunrendszer megerősítésében.
Az előadás után kóstolót rendeztünk, ahol a vendégek megismerkedhettek néhány egészséges és finom étellel.
A menü lencsepörkölt, diófasírt, kukoricás barnarizs köret és zöldsaláta volt.
Íme a receptek:
gazdag szelénben - a szelén igen fontos szerepet játszik sejtjeink védelmében a szabadgyökök támadásai ellen.
tartalmaz magnéziumot - ami elengedhetetlen a megfelelő vérkeringéshez, illetve az egészséges izmokhoz és csontokhoz.
rostban gazdag - a rostok pedig elengedhetetlenek az egészséges táplálkozáshoz. Ha nem fogyasztunk elegendő rostot, emésztési problémáink lehetnek (pl. bélrenyheség, szorulás). Már egyetlen csészényi barna rozs fedezi a napi rostszükségletünk 14%-át!
bizonyítottan csökkenti az LDL koleszterinszintet
gyorsan teltségérzetet okoz - ezért kiváló eleme lehet a testsúlycsökkentő diétáknak."
Figyelem!
2011. április 21., csütörtök
Bejegyezte:
Paránytrilla
dátum:
1:28
0
megjegyzés
Kedvcsináló az előadásokhoz
2011. április 14., csütörtök
Bejegyezte:
Paránytrilla
dátum:
1:23
0
megjegyzés
Kulcsár Attila
2011. április 11., hétfő
Tudj meg többet az előadónkól! Az alábbi linken egy vele készült interjút láthatsz, melyből kiderül, hogyan is lett egy terrorelhárítóból életmódtanácsadó.
Kulcsár Attila
Bejegyezte:
Paránytrilla
dátum:
1:36
0
megjegyzés
Testi-lelki egészségünk - Előadássorozat
2011. április 10., vasárnap
Bejegyezte:
Paránytrilla
dátum:
11:44
0
megjegyzés
A hét cikke - archívum
A hét cikke - szemezgető más weblapokról
A civilizációs ártalmak főbb okai
Avagy, miért vagyunk egyre betegebbek?
Forrás: http://www.egeszsegvar.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=47&Itemid=38
Az utóbbi időben az úgynevezett nem fertőző, civilizációs berendezkedéssel összefüggő megbetegedések terjedtek el a fejlett és fejlődő országokban. A korábbi fertőző, járványszerűen előforduló betegségek napjainkra visszaszorultak az orvostudomány rendkívüli fejlődése következtében.
A korunkat jellemző egészségügyi helyzet tehát meglehetősen ellentmondásos: egyrészről egy igen korszerű orvosi háttér áll a jóléti társadalmak mögött, amely objektív tudományos ismereteket, széleskörű orvosi tapasztalatokat és fejlett gépparkot, műszerezettséget foglal magában. Másrészről azonban úgy tűnik, hogy mindez kevésnek bizonyul a jelen szakmai kihívásait illetően, hiszen emberek tömegei betegszenek meg továbbra is. Kórházaink telve vannak keringési-, mozgásszervi-, daganatos-, légzőszervi betegekkel. A lelki zavarok miatt egyre többen veszítik el lábuk alól a talajt, és keresnek menekülést valamilyen – ideig-óráig megnyugvást vagy felejtést nyújtó – szenvedélyben.
Mivel magyarázható, hogy az egyre fejlődő tudományos háttér mellett mégis egyre több a megbetegedés?
Logikailag szemlélve éppen fordítva kellene történnie: a tudomány és orvoslás előrehaladásával egyre több egészséges embernek kellene élnie társadalmunkban. A válasz természetesen nem a tudományban vagy az orvosi szakmaiságban keresendő. Az orvos minden tudását és tapasztalatát latba veti a kezelés során, egyvalamit azonban ő sem tehet meg: nem jöhet velünk haza otthonainkba, nem figyelheti ételeinket, nem lehet ott a hétköznapjainkban. A mindennapi életünk ugyanakkor döntően meghatározza egészségi állapotunkat.
A „modern” megbetegedések fő oka az ember egyéni felelősségtudatának hiánya. Sokszor az orvosoktól, külső szakemberektől várjuk a segítséget, noha mi magunk is sokat tehettünk volna korábban az egészség megtartásáért. Az egészség akkor válik értékké, amikor már megbetegedtünk, és kevés esély van a gyógyulásra. Ilyenkor merül fel a kérdés, csak sajnos már későn: miért nem figyeltem jobban? Miért kezeltem ilyen könnyedén az egészségem kérdését? A kórházakban fekvő emberek mindent megadnának, hogy egészségesek legyenek, de talán már soha sem lesznek azok. Az egészséges fiatalok pedig mit sem törődnek az egészségvédelem elveivel. Ez is egy nagy paradoxon.
Egészség csak a személyes odafigyelés és az orvosi szaktudás együttes munkájából adódhat. A mi feladatunk a megelőzés, amely során a betegség kialakulásának esélyét minimálisra csökkentjük. A rajtunk kívül álló okokból bekövetkező egészségromlást kezeli a szakember. A helyes szemléletmód tehát az egészségem iránti elkötelezettségemet foglalja magában. Ennek hiánya miatt sajnos korunkban nagyobb teher hárul az orvosra, hiszen a helyes szemlélet hiányát is a szakembernek kell kompenzálni. A civilizációs betegségek fő oka tehát az egészségvédelem szemléletének hiányához természetszerűen társuló helytelen életvitelben keresendő. Rossz életmódbeli szokásaink a megbetegedések mintegy 75-85%-áért felelősek. Egy kis odafigyeléssel számos betegség megelőzhető, vagy legalábbis a megjelenési ideje kitolható lett volna. A táplálkozás, a mozgáskultúra, a vízfogyasztás, a pihenés ritmusa, a napfényen tartózkodás ideje, a légzéstechnika, a mértékletesség és a lelki nyugalom mind olyan tényező, amely meghatározza szervezetünk folyamatait.
Tény az, hogy sok betegség kialakulásában genetikai, környezeti és egyéb tényezők is szerepet kapnak – amelyeket nem szabad lebecsülni – ezek azonban összességükben is csak 25-35%-ában játszanak szerepet a kórképek kifejlődésében. Kimondható, hogy helyes és rendszeres életvitellel a negatívnak mondható genetikai és környezeti tényezők is pozitív irányba mozdulhatnak el. Az életmód persze nem minden, de jelentős befolyásoló tényező egészségünket illetően.
Önmagában nem mindig szerepel oki tényezőként, egyszerűen csak megerősíti vagy legyengíti a szervezetet, így az különböző hatásfokkal képes felvenni a harcot a kívülről érkező stresszhatásokkal szemben.
Tóth Gábor